Obowiązki kierownika budowy, część pierwsza, rozpoczęcie robót
Kierownik budowy, obowiązki. Cześć I – rozpoczęcie robót
Kierownik budowy to uczestnik procesu budowlanego, który obarczony jest wieloma obowiązkami wynikającymi z przepisów budowlanych. Poniżej przedstawiono główne obowiązki kierownika wraz z komentarzem, dotyczącym tego, jak to wygląda w praktyce w przypadku domów jednorodzinnych.
Przekazanie placu budowy
Jednym z pierwszych działań, jakie należy do obowiązków kierownika, jest oficjalne przejęcie terenu od inwestora. Przekazanie odbywa się poprzez sporządzenie niezależnego protokołu podpisanego przez kierownika i inwestora lub poprzez wpis do dziennika. W związku z tym, że kierownik budowy przejmuje cały teren, łącznie z obiektami, wyposażeniem i zasobami środowiskowymi, a co ważne, przejmuje również odpowiedzialność za jego odpowiednie zabezpieczenie, często protokół przekazania obejmuje szczegółowy opis wyposażenia, zdjęcia, a nawet zalecenia kierownika, które inwestor zobowiązuje się wykonać, tzn. np. Wykonanie w odpowiednim terminie ogrodzenia czy też zapewnienie miejsca, w którym w sposób bezpieczny będzie mógł być przechowywany dziennik. Zalecenia kierownika dot. wykonania pewnych czynności przez inwestora mają miejsce jedynie w przypadku domów jednorodzinnych, na których prace prowadzone są systemem gospodarczym lub też przez firmę wynajętą przez inwestora. W przypadku bardziej skomplikowanych obiektów, gdzie kierownik budowy jest osobą reprezentującą firmę wykonawczą, nie może on wymuszać na inwestorze prowadzenia żadnych czynności zabezpieczających teren, gdyż należy do jego obowiązków.
Sporządzenie planu BIOZ a kierownik budowy
Plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia jest dokumentacją, która powinna być wykonana przez kierownika. Należy zaznaczyć, że konieczność tworzenia takiego planu warunkuje decyzja o pozwoleniu na budowę, w której Organ wydający decyzję, stwierdza jednoznacznie czy jest, czy też nie ma wymogu tworzenia takiego planu. Zazwyczaj w przypadku domów jednorodzinnych, nie ma potrzeby tworzenia planu BIOZ. Nie oznacza to jednak tego, że kierownik budowy zwolniony jest z przeprowadzenia prostego instruktażu BHP dla pracowników, oraz z odpowiedniego oznakowania placu budowy, nie wspominając o regularnej kontroli bezpieczeństwa prowadzonych robót. Aby umożliwić przeprowadzenie kontroli, kierownik budowy powinien być regularnie informowany o tym, czy na budowie prowadzone są jakiekolwiek roboty, gdyż jak wiadomo, budowa domów jednorodzinnych często ciągnie się latami i często też występują przerwy w robotach.
Prowadzenie dokumentacji a kierownik budowy
Dokumentacja budowy powinna być prowadzona od samego początku, tzn. już przed rozpoczęciem robót. Poprzez dokumentację należy rozumieć również wpisy początkowe w dzienniku oraz przekazanie inwestorowi wszelkich dokumentów niezbędnych przy zgłoszeniu rozpoczęcia robót. Należy w tym miejscu wspomnieć, aby zapewnić odpowiedni przepływ informacji pomiędzy inwestorem zgłaszającym rozpoczęcie robót a kierownikiem, po to, aby rozpoczęcie prac nie nastąpiło wcześniej niż zgłoszenie rozpoczęcia robót.
Zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu
Geodezyjne wytyczenie obiektu leży zgodnie z prawem budowlanym po stronie kierownika, jednak po raz kolejny należy zaznaczyć, że w praktyce, w przypadku domów jednorodzinnych ,przy których budowie wykorzystywany będzie system gospodarczym lub firma wybrana przez inwestora, kierownik budowy nie zleca wykonania wytyczenia obiektu, a robi to inwestor. Takie ustalenia często znajdują się zresztą jako zapis w umowie z kierownikiem. Niezależnie od tego, kto powołuje geodetę do wytyczenia obiektu, kierownik budowy ma w obowiązku uczestniczenie w wytyczeniu obiektu. Po dokonaniu wytyczenia, geodeta dokonuje wpisu w dzienniku, a kierownik budowy zazwyczaj potwierdza tę czynność.
W kolejnych artykułach przedstawimy dalsze obowiązki, jakie powinien realizować kierownik budowy, jednak już po rozpoczęciu prac budowlanych.